En Yeni Haber

2020 Yılı Fitre Kaç TL? 2020 Fitre Ne Kadar?

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2020 yılına ait Fitre miktarını açıkladı. 2020 Yılı Fitre Kaç TL? 2020 Fitre Ne Kadar? sorularına cevap geldi.

Haber Giriş : 12.04.2020 - 23:04 |
Kategori: Gündem
2020 Yılı Fitre Kaç TL? 2020 Fitre Ne Kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 2020, yılı Fitre (Fıtır Sadakası) miktarını belirlediklerini açıkladı.

Din İşleri Yüksek Kurulunun açıklamasından Fıtır Sadakası (Fitre) ile ilgili soru-cevaplı şekilde en çok merak edilenler.

Fıtır sadakası nedir?

"Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir. Fıtır sadakası, zekattan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir."

2020 Yılı Fitre Kaç TL?

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2020 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 27 TL. olarak belirlendiğini açıkladı.

Fitre Üs Sınır Kaç TL?

Din İşleri Yüksek Kurulu,  Belirlenen bu miktarın, "asgari miktar" olduğunu, "sadaka-i fıtır"da verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmadığı açıklandı.

Fitre Nasıl Hesaplanır?

Kurul miktarın nasıl belirlendiği konusunda : "Miktar belirlenirken hadis-i şerifler, sosyo-ekonomik şartlar ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınmıştır" denildi.

Fitre gıda olarak verilebilir mi?

Açıklamada; "Söz konusu meblağ, gıda vb. şekilde ayni olarak verilebileceği gibi nakdi olarak da ödenebilir." denildi.