En Yeni Haber

27 Mayıs 1960 Darbesi Hukuk Cinayetiydi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs 1960 darbesi için "anayasayı çiğneyenlerin ülkenin meşru yöneticilerini anayasayı ihlal ithamıyla giriştikleri bir hukuk cinayetiydi" dedi.

Haber Giriş : 27.05.2020 - 19:50 |
Kategori: Gündem
27 Mayıs 1960 Darbesi Hukuk Cinayetiydi

27 Mayıs 1960 darbesinin 60'ncı yıl dönümünde Yassıada, "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak yeniden adlandırıldı ve bir açılış töreni düzenlendi. 27 Mayıs darbesinin yapıldığı zaman Yassıada, dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar, ve dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve Demokrat Parti milletvekillerinin tutukluluklarına ve yargılanmalarına ev sahipliği yapmıştı. 

Açılış törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, kabine üyeleri, kuvvet komutanları ve bir çok davetli katıldı.

Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yaptı. Konuşmadan bazı satırbaşları şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yassıada'yı da Yaslıada'yı da tarihe gömüp burasını Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirmeyi kararlaştırdık. Bu da bize nasip oldu."

"Menderes'i ve arkadaşlarını idam sehpasına çıkartanların ve onları destekleyenlerin alınlarındaki kara leke hiçbir zaman silinmeyecektir."

"İdam sehpasındaki son sözü “Devletime ve milletime ebedi saadetler dilerim.” olan rahmetli Menderes’in aziz hatırasına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur."

"Demokrasi ve Özgürlükler Adası, geçmişten bugüne verilen istiklal ve istikbal mücadelesiyle gönüllerdeki hasbi sevginin nişanesi olacaktır."