En Yeni Haber

5G Teknoloji Nedir? İşte 5G İle Hayatımıza Girecek Yenilikler

Yeni 5G teknolojisi ile akıllı evler, akıllı şehirler, mobil ofisler, yeni sağlık sistemi ve mobil eğitim servislerine kadar çok farklı sektörlerde büyük değişimler yaşanacak.

Haber Giriş : 09.04.2020 - 13:55 |
Kategori: Teknoloji
5G Teknoloji Nedir? İşte 5G İle Hayatımıza Girecek Yenilikler

3G, 4G derken şimdide hayatımıza 5G teknolojisi girmeye hazırlanıyor. 2020 yılında bitirilmesi ve hayata geçmesi düşünülen teknolojiyi sadece veri hızının artması olarak düşünmemek gerekiyor. Türkiye'de daha henüz 4G teknolojisi tam verim ile kullanılmaya başlamadan, 5G teknolojisinin sağlayacağı faydalar düşünüldüğünde, teknoloji severler açısından da ilgi uyandırıyor. Peki 5G teknolojisi nedir? 5G teknolojisi ile hayatımızda neler değişecek, Türkiye'de 5G ne zaman başlayacak gibi konulara yakından bakalım.

5G Nedir?

Yeni 5G teknolojisi mevcut teknolojiye göre 10 katı veri iletim hızı sağlayabilecek bir teknoloji. Eski teknolojiye göre 5G daha fazla data kapasitesi ve düşük gecikme süresi sunacak. Gecikme sürelerini 1ms çekerek, anlık işlemler gerçekleştirilecek.

5G İle Neler Değişecek?

Veri indirme hızlarının artması ile çok hızlı indirmeler, yüksek boyutlu dosyaların paylaşılması, bulut servislerinden akıllı ev ve şehir altyapılarına, mobil ofislerden mobil sağlık ve mobil eğitim servislerine kadar çok farklı sektörlerde büyük değişimler yaşanacak.

1ms'lik gecikme süresi için örnek verilen, "başka ülkedeki bir doktor, bir hastayı uzaktan ameliyat edebilecek" örneği çok uçuk bir örnek olsada teknolojik olarak anlık işlem yapmayı gerektirecek işlemler için fikir verici oluyor. Zamanla bu örnekleri görmek şaşıtrıcı olmayacaktır. Sürücüsüz araç teknolojileri, otonom ve uzaktan kontrol sistemleri gibi alanlarda gecikmenin azaltılması çok önemli bir konu.

Ayrıca Türkiye'de 4G teknolojisi ile bu süreler, hiç bir problem olmadığı düşünüldüğü taktirde bile 40ms - 50ms arasında gerçekleşebiliyor. Özellikle oyun severler için bir çok şey değişecek. Çünkü düşük gecikme süreleri online oyunlarda "ping" diye tabir edilen gecikmelere sebep vermekte.

Mobil cihazlar hergün artarken bant genişliklerinin aynı kalması yavaşlama ve kopma gibi sorunlara neden olurken, 5G teknoloji ile artan bant genişliği sayesinde yavaşlama ve kopma gibi sorunlar yaşanmayacak. Ayrıca toplu kullanımın yapılabileceği stadyumlar, konser salonları ya da alışveriş merkezleri gibi yerlerde sorunsuz bağlantı sağlanacak.