En Yeni Haber

Adliyelerde Uygulanacak Yeni Tedbirler Belli Oldu

Adliyelerde koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni çalışma esasları belli oldu. Adalet Bakanlığı yeni çalışma esaslarını duyurdu.

Haber Giriş : 29.05.2020 - 18:30 |
Kategori: Gündem
Adliyelerde Uygulanacak Yeni Tedbirler Belli Oldu

Adalet hizmetlerinde yeni dönemde alınması gereken tedbirlerle ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında toplanan koordinasyon toplantısı sonrası alınan yeni kararlar kamuoyuna duyuruldu.

Yargı alanına ilişkin bazı tedbirler esnetildi

Toplantı sonrası açıklama yapan Abdulhamit Gül, "1 Haziran Pazartesi itibarıyla yargı alanına ilişkin bazı tedbirler esnetildi. İddianamelerin açılması ve kamu davasının açılması işlemleri Pazartesi itibarıyla başlayacaktır. Yine Pazartesi günü itibarıyla bölge adliyelerde, bölge idare mahkemelerinde, idare ve vergi mahkemelerinde yine yargısal faaliyetler başlayacaktır. 16 Haziran itibarıyla tüm duruşmalar ve Cumhurbaşkanı kararıyla durdurulan tüm süreler de başlamış olacak, icralar, itiraz, temyiz gibi işlemlere ilişkin süreler başlayacaktır." diye konuştu.

1 Haziran'dan itibaren kapalı görüşler başlıyor

Bakan Gül, "1 Haziran'dan itibaren kapalı görüşler yapılmaya başlanacaktır. Görüş hakkını kullanamayan hükümlü ve tutuklular ilave görüş hakkına sahip olacaklar." dedi.

Hakimlik ve Savcılık Mülakatları Başlıyor

Abdulhamit Gül, Hakimlik ve Savcılık yazılı sınavında başarılı olanların mülakatlarına da 15 Haziran itibarıyla başlıyacaklarını söyledi.

Yeni Çalışma Esasları Belli Oldu

Adalet Hizmetlerinde Yeni Çalışma Esasları Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun görüş ve önerileri doğrultusunda hazırlandı.