En Yeni Haber

Aile Hekimi Sorgulama ve Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile hekiminizi sorgulama, Aile hekiminizi nasıl değiştirebilirsiniz, aile hekimi şikayet nasıl yapılır? Aile hekimliği ile ilgili detaylar haberimizde

Haber Giriş : 08.04.2020 - 07:22 |
Kategori: Sağlık
Aile Hekimi Sorgulama ve Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile hekimliği işlemleri, T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlı Genel Müdürlüğü Aile Hekimliği Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Aile Hekimliği Daire Başkanlığı, Aile hekimliği ile ilgili tüm işlemlerden sorumlu resmi kurumdur.

AİLE HEKİMİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Aile hekiminizi öğrenmek için E-Devlet üzerinden giriş yapmak ve arama ekranında "aile hekimi sorgulama" şeklinde aratmanız yeterlidir. Direk ulaşmak isterseniz https://www.turkiye.gov.tr/aile-hekim-bilgisi linkine tıklayabilirsiniz.

Bigli ekranında; Ali hekimizin kim olduğunu, hangi sağlık ocağına bağlı olduğunuz (aile hekimliği birimi) ve adres bilginizi bulabilirsiniz.

AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİRME NASIL YAPILIR?

Aile hekiminizi herhangi bir sebepten değiştirmek isterseniz bunu E-Nabız üzerinden giriş yaparak değiştirebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra veya direk linki olan https://enabiz.gov.tr/AileHekimiSecim linkine tıkladıktan sonra açılan ekranda, hekim bilgisi ve görev yaptığı sağlık ocağı (aile hekimliği birimi) ekranından değişiklik yapılabilmektedir.

Aile Hekimi Değiştirme Şartları

1. Kayıtlı vatandaş sayısı 4.000'den fazla olan hekime geçiş yapamazsınız.
2. 3 ay içerisinde en fazla 1 defa geçiş yapabilirsiniz.
3. Geçiş tarihleri her ayın 5' i ile 21 arasında yapılan değişiklikler aynı gün gece 23:59'da gerçekleşir. Ayın 21' inden sonraki ayın 5' ine kadar olan değişiklik talepleri sonraki ayın 5' inde gece 23:59' da gerçekleşir.
4. İstemeniz durumunda değişiklik taleplerini gerçekleşme zamanına kadar iptal edebilirsiniz. Değişiklik gerçekleştikten sonra iptal işlemi yapılamaz.
5. Aile hekimi listesinde 3.500 altı nüfusu olan aile hekimleri yeşil renk, 3500-4.000 arası nüfusu olan aile hekimleri sarı renk, 4.000 üzeri nüfusu olan aile hekimleri kırmızı renk ile gösterilmektedir. Aile hekimi seçiminde 4.000 üzeri nüfusu olan aile hekimi seçimine izin verilmez.

AİLE HEKİMİ ŞİKAYET

Aile Sağlığı Merkezleri ve Sağlık Birimlerinde karşılaşılan sorunlar veya hizmetlerle ilgili bilgi almaları, hertürlü şikayet ve öneri için;

- Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) ALO 184 adlı hattı arayabilirsiniz.
- Aile Hekimliği Daire Başkanlığı iletişim formunu kullanarak şikayet, öneri ve taleplerinizi bildirebilirsiniz.