En Yeni Haber

Bakanlıktan Kuru Fasulye ve Mercimek Üretimi İçin Tohum Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, baklagiller ürünlerinde artan fiyatlar ve yoğun talepler nedeniyle Kuru Fasulye ve Mercimek Üretimi İçin Tohum Hibe Desteği sağlanacağını açıkladı.

Haber Giriş : 20.04.2020 - 04:28 |
Kategori: Ekonomi
Bakanlıktan Kuru Fasulye ve Mercimek Üretimi İçin Tohum Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, baklagiller ürünlerindeki artan fiyatlarlar ile ilgili bir çalışma başlattı. Bakanlıktan, piyasa fiyatlarındaki artışların nedenleri ve ne tür önlemler alınabilceği konusunda açıklamalar yapıldı.

Talep ve Stok Yapılması Fiyatları Arttırdı

Bakanlık konuyla ilgili bir analiz yapıldığını ve analiz sonucunda yeni tip koronavirüs (covid-19) nedeniyle baklagillere talebin arttığını ve vatandaşların bu ürünleri toplu alım yapıp stokladığından fiyatlara yansıdığı belirtildi. Bakanlık açıklamasında, talebe karşılık arzın yeterli olduğunu fakat yinede çeşitli önlemler alınması gerektiği vurgulandı.

Bakliyat Ekimi İçin Tohum Desteği Verilecek

Bakanlık açıklamasında: "Kuru fasulye üretimine yönelik projeyle pilot 15 ilde kullanılmayan arazilerin tarımsal üretime kazandırılması ve ilave üretim alanı sağlanması amacıyla tohumluğun yüzde 75'i hibe verilerek tarımsal hasılanın artırılması amaçlandı. Mercimek üretiminin artırılması için de pilot 5 ilde tohumluğun yüzde 75'i hibe olarak dağıtıldı.

Hasada kadar kuru fasulye stok, ithalat ve ihracat durumu yakından izlenirken, gerektiğinde ivedilikle yeni tedbirler alınması planlanıyor. Mercimekte de Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki ekilişler tamamlanırken, nisan itibarıyla gelişimde bir sorun görülmüyor." denildi.