En Yeni Haber

Camiler Cuma Namazı İçin Hazır Hale Getirildi

Yarın itibariyle uzun süreden sonra camiler yeniden ibadete açılıyor ve uzun süre sonra camilerde ilk cuma namazı kılınacak.

Haber Giriş : 28.05.2020 - 19:47 |
Kategori: Gündem
Camiler Cuma Namazı İçin Hazır Hale Getirildi

Koronavirüs salgını ve sonrasında alınan tedbirler kapsamında ibadete kapatılan camiler yeniden açılıyor. Vakit namazlara ve cuma namazlarına kapatılan cami ve mescitler uzun süre sonrasında çeşitli tedbirler alınarak yeniden ibatede açılıyor.

CUMA NAMAZI CAMİ İÇİNDE KILINMAYACAK

Camilerin ve mescitlerin yeniden ibadete açılacağı ve öğlen, ikindi ve cuma namazlarının yeniden camide kılınması ile ilgili kararlar açıklanmıştı. Fakat alınan tedbirler neticesinde namazlar cami içinde değil cami dışında ve avlusunda alınan tedbirlere riyat edilerek kılınacak.

HUTBE KISA TUTULACAK

Yeni tedbirlerle birlikte cuma namazlarında hutbeler kısa tutulacak ve farz namazı kılındıktan sonra tekrar evlere dağılınacak. Namazın devamı cami ve mescitlerde değil evlerde kılınacak.

SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİLECEK

Cami ve mescitlerin dışında sosyal mesafe kuralı gereği herkes evden getirdiği seccade ile ve en az bir metrelik mesafe ayaralanarak namazlar kılınacak.

ABDEST EVDE ALINACAK

Alınan kararlardan biride, toplu kullanımının sakıncalığı olduğu abdesthane ve wc'ler kullanıma kapalı olacak. Cami ve mescitlerde namaza gelmeden önce herkes evlerinde abdest alacak.

CAMİ VE MESCİTLER HAZIR HALE GETİRİLDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı aldığı tedbirler kapsamında cami ve mescitlerin hijyen yönünden temizlenmesi, havalandırılması ve salgına sebebiyet verecek tüm riskler için önlemleri almış durumda.