En Yeni Haber

CHP'den Milli Dayanışma Kampanyası Bağışları Vergiden Düşülmesin Teklifi

CHP, Koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan Milli Dayanışma Kampanyasında toplanılan bağışların vergiden indirim yapılmamasını istedi.

Haber Giriş : 03.04.2020 - 19:40 |
Kategori: Politika
CHP'den Milli Dayanışma Kampanyası Bağışları Vergiden Düşülmesin Teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası'nda toplanılan bağışların gelir vergisi ve kurumlar vergisi matrahından indirilmemesi yönünde bir kanun teklifi hazırladı ve TBMM Başkanlığı’na sundu.

TEKLİFİN İÇERİĞİ

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan teklife göre, "193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 89. maddesinin birinci fıkrasının (10) numaralı bendi ile 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 10. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine göre başlatılan yardım kampanyası bağışlarının tamamı vergi matrahından indirilebilmektedir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan KOVİD 19 bağış kampanyasına yapılan bağışlar da vergi matrahından indirilebilecektir."  

Hazırlanan teklif ile bu bağışların vergi matrahından düşülmemesi hükümleri eklenmiştir.

GEREKÇE VERGİ KAYBININ ENGELLENMESİ

Kanun teklifine gerekçe olarak: "Toplumsal dayanışmanın en üst seviyede olması gereken böyle bir dönemde söz konusu indirimler dolayısıyla Devletin vergi kaybına uğratılması, bağış kampanyasının amacı ile de bağdaşmaz. Bu kapsamda, Kanun Teklifi ile Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan KOVİD 19 bağış kampanyasına yapılan bağışların gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilmesinin önüne geçilerek, toplumsal dayanışmanın en fazla olması gereken bir dönemde devletin uğrayacağı vergi kaybının engellenmesi amaçlanmıştır.” denildi.