En Yeni Haber

Donald Trump'ın DSÖ'ne Resti Ne Anlama Geliyor?

ABD Başkanı Donald J. Trump, Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz dedi. Peki bu ne anlama geliyor?

Haber Giriş : 30.05.2020 - 15:45 |
Kategori: Dünya
Donald Trump'ın DSÖ'ne Resti Ne Anlama Geliyor?

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce Dünya Sağlık Örgütü'ne ödeme yapmayacaklarını duyurmuştu ve şimdi de Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz dedi. Peki ne oldu da durum bu hale geldi?

DSÖ'YÜ ÇİN'E TARAF OLMAKLA ŞUÇLADI

ABD Başkanı Trump, öncelikle DSÖ'nü Çin'e taraf olmakla şuçladı. Ayrıca tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (covid-19) salgını ile ilgili dünyayı uyarmakta geç kaldığını, Çin'de gerçekleşen covid-19 salgını ile ilgili şeffaf açıklamalar yapmaktan kaçındığı savundu. Trump, salgına her fırsatta Koronavirüs veya covid-19 olarak tanımlamaktansa Çin virüsü demeyi tercih etmişti.

ABD Başkanı Trump, Dünya Sağlık Örgütü'nü kendi amaçlarının dışında işler yapmakla suçluyor. Tırmanan kırizin sonunda da bu nedenler ile önce ödeneklerin kesilmesini sonrada DSÖ'den ayrılacağını duyurdu.

Donald Trump'un DSÖ'ne Resti Ne Anlama Geliyor?

Trump'ın bu açıklamaları ve alınan yeni kararlar ile pandemi ile mücadele ve aşı çalışmalarında kendi başlarına ve DSÖ'den ayrı hareket edeceklerini ve belkide yeni bir oluşumun habercisi niteliğinde olduğu değerlendiriliyor.