En Yeni Haber

Enerjiye Büyük Katkı, Ilısu Barajı'nda Elektrik Üretimi Başlıyor

Ilısu Barajı bugün açılıyor, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde elektrik üretimine bugün itibariyle başlanıyor.

Haber Giriş : 19.05.2020 - 06:39 |
Kategori: Gündem
Enerjiye Büyük Katkı, Ilısu Barajı'nda Elektrik Üretimi Başlıyor

Dicle Nehri üzerine inşa edilen ve 2008 yılında Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali bugün hizmete açılıyor. 

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) projesi kapsamında yapılan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde (HES) bir süredir enerji üretim testleri yapılıyordu. Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin testlerin tamamlanmasından sonra Mayıs ayı içerisinde hizmete başlayacağı duyurulmuştu. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Video konferans yöntemiyle katılımı ile yapılacak açılışa; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de katılacak.

6 Tribünden Oluşuyor

lısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali, her biri 200 MW gücünde 6 tribünden oluşuyor. Bugün açılışı yapılacak olan birinci tribün, yıllık 687 milyon kWh elektrik enerjisi üretilecek ve ekonomiye ilave 355 milyon lira katkı sağlayacak.

Tam kapasitede 412 milyon dolar katkı sağlanacak

Açılış sonrası her ay bir tribünün daha hizmete alınması planlanıyor. Toplam kurulu gücü 1200 MW olan santral tam kapasite ile devreye girdiğinde, yılda ortalama 4120 GWh enerji üretimi gerçekleştirilecek. Böylelik ile enerji üretiminden ekonomiye yıllık 412 milyon dolar katkı sağlanacak.

ILISU PROJESİ YATIRIM BEDELİ 18 MİLYAR LİRA

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin toplam maliyeti ise 18 milyar Lira.