En Yeni Haber

Evde Cuma Namazı Kılınır mı? Diyanet Cevapladı

Din İşleri Yüksek Kurulu, evde cuma namazı kılınır mı? Cuma namazı televizyon aracılığı ile uyarak kılınır mı? sorularının yanıtı için toplandı.

Haber Giriş : 12.04.2020 - 22:50 |
Kategori: Gündem
Evde Cuma Namazı Kılınır mı? Diyanet Cevapladı

Din İşleri Yüksek Kurulu, son günlerde çok gündem olan ve sorulan Cuma Namazı ile ilgili sorular için açıklamalarda bulundu. “Cuma Namazlarının Evde Kılınması ve Başka Yerde Kılınan Cuma Namazına Televizyon ya da İnternet Aracılığıyla uyulmasının Hükmü” konusu müzakere edilerek Kurul Kararı olarak yayınlandı.

Cuma namazı evde kılınır mı?

Kararda: "İslam’ın şiarlarından sayılan Cuma namazı, cemaatle camide veya açık alanda kılınması gereken temel bir ibadettir. Bu namazın, özel hanelerde kılınması caiz değildir. Evlerde kılınan bir namaz Cuma namazı olarak geçerlilik kazanmaz." denildi.

Namaz geçerli olmaz

Kurul açıkladığı kararda: "Cuma namazı da dâhil olmak üzere cemaatle kılınan namazlarda imam ile ona uyanların hakikaten veya hükmen aynı mekânda bulunması şart olduğundan televizyon, internet vb araçlarla yayınlanan namazlara başka yerlerden uyulması da caiz değildir. Bu sebeple imamın namaz kıldırdığı mekânın hakikaten ya da hükmen dışında olan başka bir mahalde bulunan bir kimsenin o imama uyarak namaz kılması durumunda bu namaz geçerli olmaz."