En Yeni Haber

GSS Nedir? GSS'den Kimler Faydalanır? GSS ile İlgili Tüm Merak Edilenler

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Nedir? GSS'den kimler faydalanır? GSS ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Haber Giriş : 19.05.2020 - 05:09 |
Kategori: Sağlık
GSS Nedir? GSS'den Kimler Faydalanır? GSS ile İlgili Tüm Merak Edilenler

Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması, 1/1/2012 tarihinde başlatılarak herkesin zorunlu olarak sağlık sigortası kapsamına girmesi sağlandı. Genel sağlık sigortası kısa olarak her vatandaşın sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlamak olarak tanımlanabilir. Sağlık hizmetlerinden faydalanırken de her bireyin eşit şekilde hizmet alması ve faydalanması önemli bir özelliğidir. Haberimizde genel sağlık sigortası ile ilgili teknik ayrıntıları sizler için hazırladık. Buna göre Gss Nedir? Gss'den kimler faydalabilir? Kimler Gss kapsamı içinde kimler dışındadır? Gss 2020 prim tutarı ne kadardır? Gss gelir testi nedir? Gss gelir testi kimler için yapılır? gibi soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

GSS NEDİR? (GENEL SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?)

GSS (Genel Sağlık Sigortası); "Kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanması" şeklinde tanımlanmıştır.

Diğer bir tanımla Genel sağlık sigortası; "kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı, ifade etmektedir." şeklinde tanımlanmıştır.

GSS'DEN KİMLER FAYDALABİLİR? (GSS KAPSAMINDA OLANLAR)

Genel sağlık sigortası kapsamı dışında bırakılanlar;

Banka sandıkları mensupları hükümlü tutuklular, yurt dışından sağlık hizmeti alma hakkı olanlar hariç tutulmuştur.

Kapsam dışında bırakılanların haricinde Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortası kapsamında tutulmuştur. Kapsam içinde olanların detayına bakıldığında; "Sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan, devlet memuru olan, isteğe bağlı sigortalı olan, Kurumdan aylık ve gelir alan, 65 yaş aylığı alan, şeref aylığı alan, stajyer avukatlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneği alan herkes genel sağlık sigortası kapsamındadır." denilmiştir.

Bunların dışında kalan; işsiz kimseler, kurumdan gelir ya da aylık almayan ve bu kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de Kurum tarafından otomatik olarak sistem üzerinden bulunup genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilerek kapsam içine alınırlar.

GSS GELİR TESTİ NEDİR? GELİR TESTİNİ KİMLER YAPTIRIR?

Gelir testi, "Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen işlem gelir testidir." şeklinde tanımlanmıştır.

Bu kapsama giren kişiler, bu şartları taşıdığı tarihten itibaren ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.

GELİR TESTİ HATALI YAPILDI DİYORSANIZ!!!

GSS kapsamına kurum tarafından resen tescil edilen kişilere, kurum tarafından bir tebligat gönderilir. Gelirinin aynı hanede yaşayan aile içinde kişi başına düşen tutarı asgari ücretin 1/3’ünün altında olduğunu düşünenler bu tebliğden itibaren 1 ay içinde gelir testi için yerleşim yerinin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeleri gerekmektedir.

Gelir durumunda değişik meydana gelmesi durumunda ise, değiştiği tarihten itibaren yeniden gelir testi için yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat edilir.

2020 GSS PRİMİ KAÇ TL? (2020 GSS PRİM TUTARI NE KADAR?)

2020 yılı GSS prim tutarı aylık 88,29 TL’dir. 

GSS prim tutarı nasıl hesaplanır? 

Geliri brüt asgari üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı brüt asgari ücretin %3’ü tutarındadır. 

GSS BORCU OLANLAR SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALABİLİR Mİ?

Sağlık hizmetlerinden faydalanmak için iki kural bulunmakta; 

30 gün prim ödemesinin bulunması ve
60 günden fazla prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.