En Yeni Haber

Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır? Yeni Uygulama Hayat Eve Sığar

Şehirlerarası ulaşımda yeni dönem başlıyor. Seyahatlar artık Hes kodu ile yapılacak. Peki Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır? Yeni Uygulama Hayat Eve Sığar

Haber Giriş : 20.05.2020 - 21:35 |
Kategori: Gündem
Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır? Yeni Uygulama Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yaptığı açıklama ile şehirlerarası seyahatte yeni bir dönemin başladığını işaret etti. Peki Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır? Hes Kodu Nasıl Oluşturulur? Yeni Uygulama Hayat Eve Sığar Nedir? gibi soruların detayı haberimizde.

Sağlık Bakanlığı, vatandaşları Corona virüsten korumak için yeni bir mobil uygulama geliştirdi. Mobil uygulamanın adı "Hayat Eve Sığar".

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, vatandaşları yeni Koronavirüsü (Covid-19) konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulama.

UYGULAMANIN SAĞLADIĞI HİZMETLER

. Online Koronavirüs Testi : Hazırlanan test sorularına cevap vererek online koronavirüs (covid-19) testi yapılabileceksiniz.

. Yakınlarını Takip Et : Aileniz ve yakınlarınızdan izin verilenlerin durumları hakkında bilgi alabileceksiniz.

. Risk Bölgeleri : Konum servisine izin verildiğinde, riskli bölgelere yaklaşıldığında uygulama tarafından uyarı verilecek ve haritada anlık olarak yaklaşılması tehlikeli yerler gösterilecek. Uygulamada harita ile riskli bölgeler kırmızı olarak işaretleniyor.

HES KODU NASIL ALINIR ? HES KODU NASIL OLUŞTURULUR?

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ile oluşturulabiliyor. Oluşturulan HES kod için geçerlilik süresi belirtiliyor ve belirtilen süre kadar geçerli oluyor.

SMS ile HES KODU OLUŞTURMA. SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

SMS ile HES kod almak için; HES yazıp boşluk bırakıp sırası ile, T.C. Kimlk No, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Hes kodunun geçerli olacağı süre (gün sayısı) yazılır ve 2023'e SMS gönderilir.

ÖRNEK: HES 12345678901 4444 10

SEYAHAT İZNİ NASIL ALINIR? HES İLE SEYAHAT İZNİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Uygulamaya önce şehirlerarası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve ona göre tedbir alınacak. Virüs bir yolcuya bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak" dedi. 

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE MASKE ALMA. (HES KOD İLE MASKE NASIL ALINIR?)

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması içerisinden oluşturulacak QR kod ile eczaneye gidip maske alabiliyorsunuz.

HES İNDİR (HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASINI İNDİR)

Hayat Eve Sığar Android indirme için tıklayınız

Hayat Eve Sığar Android indirme için tıklayınız