En Yeni Haber

Konut Satışları Salgın İle Düşüşte

Koronavirüs salgını konut satışlarını da vurdu. Salgın ile konut satışları düşüşe geçti.

Haber Giriş : 18.05.2020 - 16:15 |
Kategori: Ekonomi
Konut Satışları Salgın İle Düşüşte

Koronavirüs tüm dünyada ekonomik etkisini gösterirken, Türkiye'de salgın ile çeşitli ekonomik sıkıntılara maruz kalmış durumda. Bunlardan biride konut satışları. Salgın ile konut satışlarında gözle görülür bir düşüş izlenmekte. Türkiye İstatis Kurumu (Tuik), Konut satış istatistikleri, Nisan 2020 raporunu yayımladı.

Konut satışları %55 azaldı

Rapora göre, Türkiye genelinde konut satışları 2020 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %55,5 oranında azaldı.

Konut satışlarının en yüksek olduğu iller sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir olurken, en düşük olduğu iller Hakkari, Ardahan ve Bayburt oldu.

İpotekli satışlar %23 azaldı

Raporda, 2020 Nisan ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %23,9 oranında azalış gösterdiği görüldü.

Dönemsel bazda satışlar arttı

Yıllık verilere bakıldığında bir önceki yılın Nisan ayına göre satışlar düşerken, Ocak-Nisan dönemi baz alındığında konut satışlarında %8,9 artış gözlemlendi.

Yabancılar 2020 Nisan ayında 790 konut satın aldı

Yabancılara yapılan konut satışlarında, Nisan 2020'de ilk sırayı 374 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 150 konut satışı ile Antalya, 47 konut satışı ile Ankara, 30 konut satışı ile İzmir ve 25 konut satışı ile Yalova izledi.

En çok İran vatandaşları satın aldı

Yabancılara yapılan konut satışlarında 157 satın alım ile ilk sırayı İran vatandaşları aldı. 103 alım ile ikinci sırada ise Irak vatandaşları yer alıyor.