En Yeni Haber

Koronavirüs (Covid-19) Mücadelesi Kapsamında Ar-Ge Projelerine Katılacaklara Burs Verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Stajyer Araştırmacı Burs Programı için 6.000TL'ye kadar burs vereceğini açıkladı.

Haber Giriş : 09.04.2020 - 10:50 |
Kategori: Sağlık
Koronavirüs (Covid-19) Mücadelesi Kapsamında Ar-Ge Projelerine Katılacaklara Burs Verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Covid-19'a (koronavirüs) yönelik araştırma süreçlerinde, stajyer programının başlatılacağını ve  başta aşı ve ilaç geliştirme olmak üzere kamu destekli Ar-Ge projelerinde görev alacak araştırmacılara burs vereceği açıkladı. Bakan Varank'ın açıklamalarının ardından TÜBİTAK, Stajyer Araştırmacı (STAR) Burs Programı’nı başlattığını açıkladı.

Aşı ve ilaç geliştirme alanlarında 15 projeyi başlattık

Covid-19 ile mücadelede Ar-Ge çalışmalarının çok önemli olduğunu değinen Bakan Varank, “Koronavirüs tehdidi daha Çin sınırlarındayken, aşı ve ilaç konularında çalışan bilim insanlarımızla bir araya gelerek kabiliyetleri tek bir amaca yönlendirmek istedik. Bu kapsamda TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü koordinatörlüğünde aşı ve ilaç geliştirme alanlarında 15 projeyi başlattık. Geçtiğimiz hafta sanal ortamda düzenlediğimiz konferansta, bu projelerin detayları kamuoyuyla ve akademi dünyasıyla paylaşıldı” dedi.

Staj programının detaylarını çok kısa sürede hazırlandı

TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal ve ekibi, staj programının detaylarını çok kısa sürede hazırladılar. Bu programla, Covid-19’un teşhis ve tedavisine yönelik araştırma projelerinde görev almak isteyen lisans, tezli yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacıları desteklemeyi amaçlıyoruz.” dedi.

6 Bin TL’ye kadar burs

Bakan Varank, Lisans öğrencilerine 750, yüksek lisans öğrencilerine 3 bin, doktora öğrencilerine 4 bin 500, doktora sonrası araştırmacılara da 6 bin TL’ye kadar aylık burs verileceğini bildirdi.

Başvurular 08 Nisan tarihinde başlayıp, 19 Nisanda sonlanacak. Sonuçlar ise, 1 mayısta kamuoyuna duyurulacak.

Stajyer Araştırmacı Burs Programı detaylarına tubitak.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.