En Yeni Haber

Koronavirüs Tedavi Hizmeti Veren Hastanelere Bakanlıktan Destek

Koronavirüs tanısı konulmuş hastaların tedavisi için hizmet veren hastanelere destek amacıyla yeni düzenlemeler yapıldı.

Haber Giriş : 04.04.2020 - 20:06 |
Kategori: Sağlık
Koronavirüs Tedavi Hizmeti Veren Hastanelere Bakanlıktan Destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok iyileştirme yapıldığını açıkladı.

Bakan Selçuk, Sağlık Uygulama Tebliğinin Resmi gazetede yayımlandığını belirtirken, tebliğin içeriği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakım hizmetleri geri ödeme kapsamına alındı

Yatarak tedavi gören her hastaya sağlık hizmeti sunan profesyoneller için koruyucu ve bulaşı önlemeye yönelik yüksek maliyet oluşturan bakım hizmetlerinin geri ödeme kapsamına alındığını belirten Selçuk, yeni koronavirüs tanısı konulan her hasta için hizmet veren hastanelere günlük 660 lira ödeneceğini açıkladı.

Yoğun bakım tedavi ücretleri iki katına çıkarıldı

Bakan Selçuk, “Yoğun bakım hizmetlerini geri ödeme listesine alarak karşıladığımız yoğun bakım tedavi ücretlerini de iki katına çıkarmış olduk. Yine yoğun bakım şartlarında, koronavirüs tedavisinde kullanılan ilacı da geri ödeme listemize aldık.” dedi.

İmmün Plazma Tedavisinin bedelini karşılanacak

Bakan Selçuk, “Dünya Sağlık Örgütü, salgına karşı yayımladığı bildiride, immün plazma tedavisinin en çok tavsiye edilen potansiyel tedavilerden biri olduğuna dikkat çekti. İmmün plazma veya serumun toplanması için uygun koşulların oluşturularak, bu alanda ilerlemelerin gerekliliğine vurgu yapıldı. Biz de bu doğrultuda ülkemizde, iyileşen vatandaşlarımızın serumlarından antikor temin edilerek koronavirüs tanılı hastalarımızda kullanılması işlemine ait bedelleri karşılayacağız.” dedi.