En Yeni Haber

Kültür ve Turizm Bakanlığından UNESCO’ya Yeni Müracaat

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dört Kültürel Değerin UNESCO’ya sunulduğunu duyurdu.

Haber Giriş : 04.04.2020 - 19:19 |
Kategori: Gündem
Kültür ve Turizm Bakanlığından UNESCO’ya Yeni Müracaat

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye tarafından 1’i ulusal, 3’ü çok uluslu dosya olmak üzere toplam 4 unsurumuzun UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedilmesi için başvuruda bulunulduğu belirtildi.

Kültür ve Turizim Bakanlığı, “Hüsn-i Hat: İslami Güzel Yazı Sanatı”; ortak olarak da Türkiye’nin moderatörlüklerinde Azerbaycan ile birlikte “Çay Kültürü: Kimlik, Misafirperverlik ve Sosyal Etkileşim Sembolü”, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan ile birlikte “Nasreddin Hoca Fıkraları Anlatma Geleneği” ve Azerbaycan ile birlikte “Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcra Sanatı” dosyalarını UNESCO’ya sundu.

Türkiye İlk 5 Ülke Arasında Yer Alıyor

Türkiye, 18 unsur ile Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesine taraf 178 ülke içerisinde listeye en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Daha önce Türkiye’nin moderatörlüklerinde İran, Azerbaycan ve Özbekistan ile birlikte ortak dosya olarak sunulan “Minyatür Sanatı” ile Kazakistan ve Kırgızistan ile sunulan “Geleneksel Zekâ ve Strateji Oyunu: Mangala/Köçürme” dosyaları ile bu sayının 20'ye çıkması planlanıyor.