En Yeni Haber

Ramazan'da Pide Satışına Kısıtlama Getirildi

İçişleri Bakanlığı yayımlandığı "Ramazan Ayı Tedbirleri Genelgesi" ile Ramazan'da pide satışlarına belli kısıtlamalar getirdi.

Haber Giriş : 22.04.2020 - 09:30 |
Kategori: Gündem
Ramazan'da Pide Satışına Kısıtlama Getirildi

Koronavirüs (covid-19) tedbirleri kapsamında yayımlanan genelgelere bir yenisi eklendi. Ramazan ayına günler kala İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs ile Mücadelede Ramazan Ayı Tedbirleri Genelgesi'ni yayımladı. Ramazan ayında muhtemel risklerin değerlendirildiği ve çeşitli önlemlerin alınmasına yönelik yayımlanan genelgede, toplu iftar, ramazan çadırı, ramazan pidesi satışı, ramazan davulcusu, araç sefer sayıları ve mezarlık ziyaretleri gibi başlıklara yer verildi. İşte genelgeden önemli başlıklar;

İftar Çadırları

Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek.

Ramazan Davulcularının Hizmetlerinin Karşılığı Yerel Yönetimlerce Karşılanabilecek

Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyaret, kapı zili çalmak gibi bulaş riski oluşturabilecek davranışlarını önleyebilmek için ramazan davulcularının faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlar/haneler yerine toplu olarak yerel imkanlarla sağlanması esas olacak. Aksi takdirde Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına müsaade edilmeyecek  ve faaliyetlerine izin verilmeyecek. 

Ramazan Pidesi  Satışı İftardan 2 Saat Önce Sona Erecek 

Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacak. iftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecek.   

Toplu Taşımada Kullanılan Araç Ve Sefer Sayısı Arttırılacak

İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının arttırılması sağlanacak.

Mezarlık Ziyaretleri

Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak. Arefe Günü ile Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.  Ramazan ayı süresince özellikle cadde/sokaklarda yoğunluk oluşturabilecek tüm unsurlar (seyyar satıcılar, bireysel etkinlikler vb.) ve bunların oluşturabileceği bulaş riski düşünülerek denetimlerin artırılması ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak.

Alışveriş

Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun (gıda, tatlı/iftariyelik satışı) artabileceği göz önünde bulundurularak market ve pazar yerleri başta olmak üzere yoğunluğun artabileceği tüm alanlarda sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin denetimler artırılacak.

Türbe Ziyaretleri

Ramazan Ayı boyunca türbe ziyaretleri kısıtlanacak.