En Yeni Haber

Şehirlerarası Otobüs Seferleri Ne Zaman Başlayacak? Kimler Şehir Dışına Çıkabilir?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında şehirlerarası seferlere getirilen kısıtlama ne zaman bitiyor? Otobüs seferleri başladı mı? Otobüs bileti alınabilir mi? Kimler şehir dışına çıkabilir? Hes kodu nasıl alınır? Otobüs seferleri ne zaman başlayacak?

Haber Giriş : 27.05.2020 - 13:50 |
Kategori: Gündem
Şehirlerarası Otobüs Seferleri Ne Zaman Başlayacak? Kimler Şehir Dışına Çıkabilir?

Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında seyahat kısıtlaması getirilmişti. Şehirlerarası seyahat kısıtlamasıda bunlardan biriydi. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgede seyahat yasağı 3 Haziran'a kadara süreceği bildirilmişti. Şu anda beklentiler 4 Haziran'dan itibaren seyahat yasaklarının kalkacağı yönünde. Fakat konu ile ilgili 28 Mayıs'ta yapılacak Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konu ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Şehirlerarası Otobüs Firmaları 4 Haziran'a Hazır

Şehirlerarası otobüs firmaları seyahat yasaklarının 4 Haziran'da bitecekmiş gibi hazırlıklarını sürdürüyorlar.

Seyehat İzin Belgesi

Hali hazırda giriş çıkış yasağı olan illere için "seyehat izin belgesi" şartı hala geçerli.

Seyahatler HES  Koduyla Gerçekleşecek

Daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarında bundan sonraki süreçte seyahat edecek kişilerin, Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES kodu oluşturması ve seyahatlerin bu HES kodu ile gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Bilet satış işlemleri için, seyahat yapıp yapamayacağınızı uygulama üzerinden kontrol etmeniz gerekecek. Ayrıca şehirlerarası otobüs firmaları da seyahat edecek kişilerin durumunu bu uygulama üzerinden kontrol edecek.