En Yeni Haber

Son dakika: Bakan Açıkladı: Ücretsiz İzin Maaş Desteği Bugün Başladı

Bakan Selçuk, işverenlerin ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin bildirimlerini bugünden itibaren yapılabileceğini duyurdu.

Haber Giriş : 22.04.2020 - 22:46 |
Kategori: Ekonomi
Son dakika: Bakan Açıkladı: Ücretsiz İzin Maaş Desteği Bugün Başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, tüm işveren ve işçilerin merakla beklediği ücretsiz izne ayrılan işçiler için Nakdi Ücret Desteği'ne başvurularının bugün başladığını bildirdi.

Başvurular Nereye Yapılacak?

Bakan Selçuk, işverenlerin ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin bildirimlerini SGK'nin https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı'nı seçerek bugünden itibaren yapabilecekleri ifade etti.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Bakan Selçuk, bildirimlerin ücretsiz izin verilen her ay için ayrı ayrı olmak üzere, ücretsiz iznin verildiği ayı izleyen ayın 3'üne kadar yapılacağını ve çalışanların ayrıca bir başvuru yapmasına gerek olmadığını dile getirdi.

İşsizlik Maaşı Almayan İşçilerde Yararlanabilecek

15/03/2020 tarihinden sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanamayanlara da Nakdi Ücret Desteği verilecek. Bu işçilerin daha önce yapmış oldukları işsizlik ödeneği başvurusu dışında herhangi bir başvuru yapmacak. Bakan Selçuk, 15 Mart’tan sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneğine başvurmamış olanların, https://esube.iskur.gov.tr adresinden veya e-Devlet aracılığıyla işsizlik ödeneğine başvuruda bulunabileceğini belirtti.

Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Nakdi Ücret Desteğinin ne zaman ödeneceği ile ilgilide açıklama yapan Bakan Selçuk, Nakdi Ücret Desteğinin İŞKUR tarafından izleyen ayın 8’inden itibaren ödeneceğini söyledi.

Nakdi Ücret Desteği Kaç TL Olacak

Bakan Selçuk, “Koronavirüsle mücadele sürecinde, işçilerimize ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre boyunca aylık 1.177 TL gelir desteği sağlıyoruz.” dedi.