En Yeni Haber

Sosyal Yardım Başvurusu Nereye Yapılır? Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Koronavirüs 1.000 TL.'lik Yardım

Koronavirüs sebebiyle yapılacak olan 1.000 TL'lik sosyal yardım başvurusu nereye yapılır? Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Ayrıntılar haberimizde.

Haber Giriş : 09.04.2020 - 09:36 |
Kategori: Ekonomi
Sosyal Yardım Başvurusu Nereye Yapılır? Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Koronavirüs 1.000 TL.'lik Yardım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna duyurduğu ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un ayrıntılarını açıkladığı, Koronavirüs sebebiyle yapılacak olan 1.000 TL'lik sosyal yardım başvurusu nereye yapılır? Sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Sosyal yardımdan kimler yararlanabilir? sorularının yanıtlarını sizler için hazırladık.

SOSYAL YARDIM BAŞVURULARI NEREYE YAPILIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1. ve 2. faz ödemeler için herhangi bir yere başvurulması gerekmediğini ve yardımların evlere götürüleceğini açıklmıştı. Fakat 3. faz ödemelerinin E-Devlet üzerinden yapılacağını açıklamıştı. Bu nedenle ihtiyaç sahibi vatandaşların E-Devlet üzerinden başvuruyu yapmaları gerekiyor.

SOSYAL YARDIM BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Yardım başvurusu yapmak için aşağıda belirtilen E-devlet linkine tıklayıp şifreniz ile giriş yapmanız gerekmekte. Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada "Yeni Başvuru" linkine tıklayıp gerekli adımları takip ederek başvurunuzu oluşturabilirsiniz. 

E-Devlet Başvuru Linki : https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

(SED) SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMETİ NEDİR?

Ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile psiko - sosyal destek sistemidir.


SOSYAL YARDIMDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?
a) Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
b) Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
c) Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
d) Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları,
Meslek elemanları tarafından yapılan inceleme sonucu uygun bulunması halinde desteklenmektedir.